Alternatif Sağlık

Alternatif tıp (tamamlayıcı tıp) birbirinden farklı bir çok terapiyi içine alan bir terimdir.  Çağdaş tıp biliminin hastalık sebepleri ve tedavi konusunda somut verileri olmadığı, hasta için henüz mevcut objektif ve kanıtlanmış bir tedavi yöntemi olmadığında hasta isteği ile başlanabilen ya da çağdaş tıp tedavilerini destekleyici olarak hastanın rahatlaması, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, psikolojisinin düzelmesi amacıyla uygulanabilen tedavi yöntemidir.  Alternatif eskinin yerine kullanılan anlamına da gelir, dolayısı ile bugünkü tıp eskinin yerine alternatiftir.  Ayrıca bugünün tıbbı bütün eski tıbbı da bilir ve geçerliliğini sürdüren metodları hala uygular.
Tıp asırlar önce bugün alternatif tıp olarak tanınan şekilde yapılıyordu.  Doktorlar, kendilerince hastalıkları muayene ediyor ve işe yarayabileceğini umduğu ya da öğrendiği bitkiler, sular ve diğer maddelerle hastasını tedavi ediyordu.  İnsanlığın bilgisi arttıkça ve yeni teşhis araçları bulundukça hastalıklar ve bu hastalıkların tedavisinde kullanılan yöntemler daha kapsamlı olarak geliştirildi.  Hastaya herhangi bir bitki yaprağı vermek yerine, fayda sağlayan etken maddeyi damıtıp ilaç haline getirildi.  Etken maddelerin insan dokularında nasıl iyileşme yarattığını öğrenip, etken maddeden farklı, daha az yan etkisi olan ilaçlar sentezledi.

Çağdaş ve Alternatif Tıp

Sentetik ilaçlarla meydana gelebilen ciddi yan etkilerin yol açtığı ciddi sağlık sorunları, bazı kronik rahatsızlıkların tedavisinin olmayışı ya da hasta için uzun, rahatsızlık verici oluşu ve getirdiği ekonomik yük, kimyasalların kullanımı sonucu ortaya çıkan çevre kirliliği, kökü 1960 lı yıllara kadar giden alternatif hareketler, ekoloji hareketleri alternatif tıp uygulamalarının yeniden popüler hale gelmesine katkıda bulunmuştur.
Farmakoloji (ilaç bilimi), doğada halihazırda bulunan maddelerin içindeki etken maddeleri damıtarak veya onları sentezleyerek elde edilen maddelerle ilaçlar yapar fakat alternatif tıpta bu maddeleri içeren bitkiler ham olarak kullanıldığından madde sentezi yapılmaz.  Bir bitki yaprağının içinde etken maddeye ilaveten daha birçok madde bulunur.  Bu maddelerin farmakolojik ve farmasötik etkileri incelenmediği için çağdaş tıp çay karışımları ve benzeri doğal karışımlar kullanmaz.  Bu açıdan bir çok doktor alternatif tıp yöntemini "bir deneyin" diyerek önerebilir.
İnsan vücudunun sağlıklı olması için kendine gereken tüm besin maddelerini alıyor olması gerekir.  Buna dengeli beslenme denir.  İnsan vücuduna gereken maddelerin tamamı doğada bulunur.  Sebze, meyve, et, balık, çeşitli otlar, kaynak suları.  İnsan bunların hepsinde bir yarar olduğunu bilerek tüketmelidir.  Çoğu bitki bünyesinde insana yarayabilecek maddeler barındırır, zaten ilaçlar da bunlardan veya bunların laboratuvar ortamında sentezlenmesinden yapılır.  Bu gıdaların aşırıya kaçmadan dengeli biçimde tüketilmesi insan sağlığını  olumlu etkiler.

Related product you might see:

Share this product :
 
Support : Creating Website | Johny Template | Mas Template
Copyright © 2011. Alternatif Sağlık Ürünleri - All Rights Reserved
Template Created by Creating Website Published by Mas Template
Proudly powered by Blogger